Richmond Raceway News

86 Race Cars were on the grounds for the Autism Awareness Night presented by Sonic at Richmond Raceway kicking off week two with all 6 classes back in action.

Sonic Super Late Model 1500 to Win Results: 12 Super Late Model entries
Qualifying Finish:
Todd Coffman
Jason Barrett
Brandon Fouts
Robbie Lewis
Kirk Phillips
Jonathon Couch
Dennis Roberson
Shawn Martin
Daniel Shelton
Mike Simpson
Joey Notchie
Derek Fisher (DNS)

Heat One Finish:
Robbie Lewis
Jason Barrett
Shawn Martin
Daniel Shelton
Dennis Roberson
Brandon Fouts
Mike Simpson
Jonathon Couch
Todd Coffman
Kirk Phillips
Joey Notchie
Derek Fisher

Top 4 Redraw:
Robbie Lewis (3)
Jason Barrett (1)
Shawn Martin (2)
Daniel Shelton (4)

A Main Finish:
Robbie Lewis
Jason Barrett
Dennis Roberson
Shawn Martin
Kirk Phillips
Daniel Shelton
Jonathon Couch
Todd Coffman
Mike Simpson
Joey Notchie
Brandon Fouts (DNS)
Derek Fisher (DNS)

Eagle Financial UMP Modified 1000 to Win Results: 18 UMP Modified entries
Qualifying Finish:
Michael Paul Howard
Tyler Nicely
Jimmy Robinson
Keith Smith
Russ Gabbert
Dennis Roberson
Zach Powers
Jimmy Crabtree
Kevin Hall
PJ Simpson
Brian Sammons
Henry Lawson
Glen Hounshell JR
Ernie Woodard
Wayne Helton
Oscar Marshall
John Jackson
Austin Francis (DQ)

Heat One Finish:
Russ Gabbert
Jimmy Robinson
Zach Powers
Glen Hounshell JR
Brian Sammons
John Jackson
Kevin Hall
Wayne Helton
Michael Paul Howard

Heat Two Finish:
Tyler Nicely
Jimmy Crabtree
Keith Smith
Dennis Roberson
Austin Francis
Henry Lawson
Oscar Marshall
PJ Simpson
Ernie Woodard

Top 4 Redraw:
Russ Gabbert (1)
Tyler Nicely (2)
Jimmy Robinson (4)
Jimmy Crabtree (3)

A Main Finish:
Tyler Nicely
Jimmy Crabtree
Russ Gabbert
Austin Francis
Zach Powers
Dennis Roberson
Brian Sammons
Jimmy Robinson
Oscar Marshall
Glen Hounshell JR
John Jackson
Henry Lawson
Ernie Woodard
Wayne Helton
Keith Smith
PJ Simpson
Kevin Hall
Michael Paul Howard (DNS)

Realty World Trifecta Pro Late Model 1000 to Win Results: 19 Pro Crate Late Model entries
Qualifying Finish:
Derrick Meadors
Josh Dietz
Gary Yeager
Nathan Martin
Derek Bottoms
AJ Hicks
Elliott Despain
CJ Ruble
Wesley Brummett
Steven Eversole
Richie Edwards
Elliot Williams
Dalton Brown
Cory Ferguson
Michael Zeysing
Justin Carey
Brian Wooldridge
Patrick Beasley
Jerry Carey

Heat One Finish:
Gary Yeager
Derrick Meadors
Derek Bottoms
Elliott Despain
Wesley Brummett
Michael Zeysing
Jerry Carey
Richie Edwards
Brian Wooldridge
Dalton Brown

Heat Two Finish:
Josh Dietz
AJ Hicks
CJ Ruble
Nathan Martin
Steven Eversole
Elliot Williams
Cory Ferguson
Patrick Beasley
Justin Carey

Top 4 Redraw:
Gary Yeager (2)
Josh Dietz (4)
Derrick Meadors (1)
AJ Hicks (3)

A Main Finish:
AJ Hicks
Elliott Despain
Wesley Brummett
Gary Yeager
Nathan Martin
Derek Bottoms
Elliot Williams
Jerry Carey
Josh Dietz
Cory Ferguson
Derrick Meadors
Steven Eversole
Richie Edwards
Patrick Beasley
Justin Carey
CJ Ruble
Michael Zeysing
Brian Wooldridge
Dalton Brown (DNS)

ARBodies KDRA Super Stock 750 to Win Results: 12 KDRA Super Stock entries
Qualifying Finish:
Logan Preston
Tyler Collis
Robby Perkins
Bryson Patton
Bartley Grant
Randy Jones
Greg Hensley
Chad Barrett
Matthew King
Donald Barrett
Jim Preston
Jimmy Bailey

Heat One Finish:
Logan Preston
Robby Perkins
Greg Hensley
Matthew King
Bartley Grant
Jim Preston

Heat Two Finish:
Tyler Collis
Bryson Patton
Randy Jones
Chad Barrett
Donald Barrett
Jimmy Bailey

Top 4 Redraw:
Logan Preston (2)
Tyler Collis (3)
Robby Perkins (1)
Bryson Patton (4)

A Main Finish:
Bryson Patton
Tyler Collis
Chad Barrett
Matthew King
Bartley Grant
Jim Preston
Logan Preston
Randy Jones
Donald Barrett
Robby Perkins
Greg Hensley
Jimmy Bailey (DNS)

Bubba’s Towing Sport Mod 600 to Win Results: 9 Sport Mod entries
Heat One Finish:
Brian Sammons SR
Jared Robinson
Daniel Webb
Greg Bentley
Chris Shelton SR
Garet McCloud
Mark Patton
Ricky Frye
Kelly Cook

Top 4 Redraw:
Brian Sammons SR (4)
Jared Robinson (2)
Daniel Webb (3)
Greg Bentley (1)

A Main Finish:
Greg Bentley
Jared Robinson
Brian Sammons SR
Garet McCloud
Chris Shelton SR
Daniel Webb
Mark Patton
Kelly Cook
Ricky Frye (DNS)

Cohen Recycling 4 Cylinder 500 to Win Results: 16 4 Cylinder entries
Heat One Finish:
Eddie Stewart
Brandon Creech
Allen Hackworth
Jason Sizemore
David Lucas
Johnny Canterbury
Brandon Cundiff
James Ramey (DNS)

Heat Two Finish:
Tyler Hayes
Jake Lutes
Brandon Henson
Gunner Johnson
Tim Coffey
Zac Karr
Jason Bays
Chris Wells

Top 4 Redraw:
Eddie Stewart (1)
Tyler Hayes (3)
Brandon Creech (2)
Jake Lutes (4)

A Main Results:
Eddie Stewart
Allen Hackworth
Brandon Creech
Tyler Hayes
Zac Karr
Gunner Johnson
Jason Sizemore
Johnny Canterbury
Brandon Henson
Jason Bays
David Lucas
Brandon Cundiff
Tim Coffey
Jake Lutes
Chris Wells
James Ramey (DNS)

Be sure to join Richmond Raceway next Saturday April 20th for The Eagle Financial Easter Egg Bash when Ken Schrader comes to battle the best Open Wheel UMP Modifieds in the state of Kentucky at the Beast of the East at Richmond Raceway.

Leave a Reply